Menu

Zoon Politikon

Czyli o polityce przede wszystkim choć nie tylko....

Niesmak liberała

marchewa79

Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_statueNajbardziej nielubianym elementem bycia liberałem jest konieczność akceptacji poglądów z którymi się nie zgadzamy a które napełniają nas obrzydzeniem. Bo przecież publiczny dyskurs nie powinien być ograniczany i każdy ma prawo do własnych poglądów i zachowań o ile nie szkodzą one innym ludziom.

Czy są wyjątki? Oczywiście np. publiczne wznoszenie „rzymskiego salutu”, służącego rzekomo w knajpach do jednorazowego zamawiania większych ilości piwa, nie jest i nie powinno być z różnych względów tolerowane.  Ale wyjątki są nieliczne i większość poglądów i zachowań liberałowie traktują jako dozwolone i starają się podchodzić do nich ze zrozumieniem (choć tu zanim jakiś internetowy troll wyskoczy z pedofilią znowu warto zaznaczyć i podkreślić o ile nie szkodzą innym!).

Czasami wymaga to jednak przełknięcia gorzkich pigułek, kiedy słuszne skądinąd sprawy znajdują nienajlepszych adwokatów. Tak jak Doda i znieważanie uczuć religijnych na potrzeby jedynie niezbyt wyszukanego publicity. Ostatnio o podobne uczucie absmaku przyprawiła mnie niejaka Natalia Przybysz z zawodu jak to się kiedyś mawiało szansonistka.

Otóż Pani Przybysz nie pałała ochotą do posiadania trzeciego potomka. Nie każdy musi. Problem polegał na tym że pomimo braku tej ochoty zaszła w niechcianą ciążę. Mieszkanie było za ciasne, pieniędzy za mało, antykoncepcja zawiodła. Bohaterka kluczy w zeznaniach. Koniec końców usunęła płód bo tak było… wygodniej, praktyczniej. A potem tup tup tup podążyła podzielić się swoim nieszczęściem z czytelnikami „Wyborczej”. Nieszczęściem nie była aborcja ale niedogodność wykonania jej za granicą. Wiadomo koszty. A przecież gdyby tak można było w kraju na NFZ. To w końcu prosta procedura jak u dentysty.

Gdzieś tam dzieją się realne tragedie. Dzieci z wrodzonymi wadami, decyzje które ważą na życiu i psychice. Ale przecież nie zapominajmy są i tacy dla których aborcja będzie alternatywą dla antykoncepcji. I to nie zawsze są niewykształcone panienki z prowincji. Bywają także panie pozornie świadome i odpowiedzialne.

Dramat liberała to nie tylko konieczność obrony prawa kibola do swobodnej wypowiedzi. To także świadomość tego że kiedy zliberalizujesz prawo aborcyjne to także po to by kobiety w typie naszej szansonistki miały opcję szybkiego i bezproblemowego pozbycia się kłopotu. Najlepiej z pełną refundacją z NFZ.

Penalizacja aborcji przy pełnym i bezproblemowym wykonywaniu jej za otwartą granicą jest absurdem. Ten absurd ma tylko poprawić samopoczucie katolickim hierarchom bo nie rozwiązuje żadnych realnych problemów. Pełna zgoda.

Ale skrobaneczka na Słowacji by życie było łatwiejsze a rodzinie żyło się wygodniej? Właściwie powinniśmy być naszej szansonistce wdzięczni że  „dramatem” podzieliła się z „Wyborczą” a nie pobiegła do „Faktu” czy innej dyżurnej bulwarówki. Zbiera się na wymioty.

Człowiek ma prawo z własnym ciałem robić różne rzeczy. A ja mam prawo czuć niesmak. I na tym poprzestańmy.

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Jarmand] *.dynamic.chello.pl

  A ja mam prawo czuć niesmak po manipulacjach Autora. Jakich manipulacjach? A takich.

  "Bohaterka kluczy w zeznaniach." - Gdzie kluczy?

  "Nieszczęściem nie była aborcja ale ... koszty." - Nieprawda, przeczytałem wywiad, koszty nie były dla niej problemem, ona poruszyła problem zmowy milczenia - mnóstwo kobiet to robi, ale po cichu.

  "A przecież gdyby tak można było w kraju na NFZ. " - Gdzie pani Natalia mówi o potrzebie finansowania zabiegów przez NFZ?

  "Właściwie powinniśmy być naszej szansonistce wdzięczni że dramatem podzieliła się z Wyborczą a nie pobiegła do Faktu czy innej dyżurnej bulwarówki" - Według Wikipedii w Polsce rocznie wykonuje się od 10 tys. do 100 tys. rocznie (różne źródła), z czego tylko kilkaset legalnych. Sądzi Pan, że nie jest to temat do poważnej dyskusji, skoro odsyła Pan sprawę do bulwarówki?

  "szansonistka", "skrobaneczka", "wymioty" - Te określenia to argumenty merytoryczne, czy odwołanie do emocji?

 • marchewa79

  "Gdzie kluczy?"
  Przede wszystkim w najbanalniejszej sprawie - antykoncepcji.

  "Gdzie pani Natalia mówi o potrzebie finansowania zabiegów przez NFZ? "
  To przecież naturalna konsekwencja tonu bohaterki podkreślającego niedogodności wycieczki za granicę.

  ""szansonistka", "skrobaneczka", "wymioty" - Te określenia to argumenty merytoryczne, czy odwołanie do emocji?"

  Do emocji? Przecież napisałem wyraźnie że miała prawo zrobić to co zrobiła. Co nie zmienia faktu że jest w mojej opinii po prostu złym człowiekiem. Tyle.

 • Gość: [Jarmand] *.dynamic.chello.pl

  >"Gdzie kluczy?"
  >Przede wszystkim w najbanalniejszej sprawie - antykoncepcji.
  Dla zobrazowania sytuacji tekst pani Natalii z wywiadu
  "Wpadki się zdarzają. Kalendarzyki małżeńskie można źle skalkulować. Źle ocenić śluz. Antykoncepcja zawodzi. Prezerwatywy pękają. A ludzie się kochają. I myślę, że to dobrze, że po dziesięciu latach nadal zdarza się, że ciało mówi do drugiego ciała: hej, kochajmy się przez sen. To szalone i nieracjonalne, ale przecież jest wyrazem bliskości. Czyli to raczej piękne, że jest jakiś ogień. Przecież nie powinniśmy z tego rezygnować."
  Ja bym tego nie uznał za kluczenie.

  >"Gdzie pani Natalia mówi o potrzebie finansowania zabiegów przez NFZ? "
  >To przecież naturalna konsekwencja tonu bohaterki podkreślającego niedogodności wycieczki za granicę.
  Nie. Wyjazd za granicę nie wynikał z braku finansowania zabiegów przez NFZ, tylko z zakazu prawnego i zagrożenia więzieniem w Polsce.

  >""szansonistka", "skrobaneczka", "wymioty" - Te określenia to argumenty >merytoryczne, czy odwołanie do emocji?"
  >Do emocji? Przecież napisałem wyraźnie że miała prawo zrobić to co zrobiła. Co nie >zmienia faktu że jest w mojej opinii po prostu złym człowiekiem. Tyle.
  Ten znak zapytania świadczy, że nie uważa Pan tych określeń za emocjonalne?
  Ale dlaczego uważa Pan ją za złego człowieka? Skrzywdziła kogoś? Sprowadziła na kogoś cierpienie? Na organizm, który nie ma jeszcze układu nerwowego? Rozumiem, że takie jest Pana wewnętrzne odczucie, ale z czego ono wynika? Tylko z podświadomości, która może być przecież irracjonalna, czy może potrafi Pan je jakoś racjonalnie umotywować przed czytelnikiem i przed sobą?

 • marchewa79

  @Jarmand
  "Ja bym tego nie uznał za kluczenie. "
  Pozostawmy indywidualnej ocenie czytelnika.

  "Nie. Wyjazd za granicę nie wynikał z braku finansowania zabiegów przez NFZ, tylko z zakazu prawnego i zagrożenia więzieniem w Polsce. "

  Więzienie grozi w PL wykonującemu zabieg a nie kobiecie. To tak w kwestii formalnej. A finansowanie przez NFZ określmy moją Licentia poetica i przewidywanie konsekwencji.

  "Ale dlaczego uważa Pan ją za złego człowieka? Skrzywdziła kogoś? Sprowadziła na kogoś cierpienie? Na organizm, który nie ma jeszcze układu nerwowego? Rozumiem, że takie jest Pana wewnętrzne odczucie, ale z czego ono wynika? Tylko z podświadomości, która może być przecież irracjonalna, czy może potrafi Pan je jakoś racjonalnie umotywować przed czytelnikiem i przed sobą? "

  Nasza "artystka" (wystarczająco mało pejoratywnie) usunęła żywą istotę która wedle wszelkiego podobieństwa mogła urodzić się zdrowym i szczęśliwym dzieckiem. Dla mnie jednak jej prawo do czynienia co chce z własnym ciałem jest nadrzędne w stosunku do prawa embrionu do rozwoju. Ale uważam tę decyzję i okoliczności w jakich została podjęta za ohydne pod względem, górnolotnie to określmy, moralnym. Tak uważam naszą bohaterkę za złego człowieka. I nie nie przedstawię definicji "złego człowieka" by się do niej odnieść. To moja i tylko moja ocena.

 • Gość: [Jarmand] *.dynamic.chello.pl

  Argumenty zostały wymienione, dyskusję należałoby zakończyć, wiem, ale właśnie wczoraj przeczytałem ciekawą analizę danych badania CBOS na ten temat. Dla zaineresowanych załączam:

  www.facebook.com/zyndul/posts/10154657043853980

 • Gość: [Inguaris] *.static.ip.netia.com.pl

  Znacie jakieś dobre kantory internetowe? Ja znam jeden kantorinternetowy.pl Nie dość, że kurs jest dobry, to jeszcze można zarobić na ich Programach. Naprawdę dobry kantor.

© Zoon Politikon
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci