Menu

Zoon Politikon

Czyli o polityce przede wszystkim choć nie tylko....

Chciwa baba z Brzyszcz

marchewa79

oczekiwania-rzeczywistosc-chciwa-baba-wigilia-radomA miało być tak pięknie. Nasi. Nowi. Uczciwsi. A wyszło? Jak zwykle. Choć nie, okazuje się, że gorzej niż zwykle. Bo dojna zmiana okazała się dużo mniej skromna w finansowych zapędach od poprzedników. Którzy to mimo deklarowanej pogardy dla mniej zarabiających premie przyznawali sobie skromniutkie. Najczęściej wręcz żadne.

Teraz mamy konfuzję. Bo matka polka z broszką okazała się matką polką zaradną. A skromnie spuszczone ku dołowi oczęta zastąpił dumnie wystawiony podbródek. Należy się! Za ciężką pracę! I kudy wam kmioty do tego. Bierzcie po pięć stówek i stulcie pyski. Rząd, żeby zacytować klasyka „wyżywi się sam”.

Problem polega na tym, że lud owego braku skromności nie rozumie. Tyle latami w dziurawych butach plótł Prezes farmazonów o służbie i niedojadaniu, że dzisiaj owe marne paręnaście tysięcy tym bardziej jest bolesne. Zwłaszcza, kiedy odkrywamy, że ojczyzna dojna nie kończy się na ministrach a jakość świadczonych usług zwłaszcza w zakresie np. zatapiania przemysłu stoczniowego jest nieco zatrważająca. Można śmiało powiedzieć, że cały wielki Plan Morawieckiego realizowany jest jakoś tak na odwrót by nie rzec jak mawia moja babcia kolewrotnie. Co widać w sondażach. Tym groźniejszych, że przedwyborczych. Władza już nie straciła powabu, ona straciła cnotę. A cnota bywa dużo trudniejsza do odzyskania. Są, co prawda w ojczyźnie Panie o warzywnych nazwiskach potrafiące z dumą nosić wianek w służbie dobrej zmiany mimo oczywistych świadectw uprzedniej rozwiązłości. Ale to, co udaje się jednostkom rzadko wychodzi całym ugrupowaniom.

A nam reprezentantom frakcji „a nie mówiłem” jakoś tak zrobiło się pogodnie i wiosennie. Naród zaczyna się odkochiwać i może zaboleć, co niektórych.

Komentarze (16)

Dodaj komentarz
 • starszy58

  Rozmiar katastrofy jest rzeczywiście imponujący. Oraz jej wielowątkowość i kompletność. Jednakowoż, tak jak PiS się samozaorał, samozaorać się też może opozycja. Ujazdowski na prezydenta Wrocławia? Schetynie odbiło? I znowu decyzja ogłoszona bez porozumienia z nikim? PiS jeszcze nie umarł. Ma niebagatelne rezerwy i je wykorzysta. A my potrzebujemy bezdyskusyjnego zwycięstwa.

 • marchewa79

  Ech starszy ja już tam w cuda nie wierzę za to wierzę w naszą kochaną narodową zawiść i hipokryzję. Bo przecież realnie te nagrody nie mają żadnego znaczenia tak samo jak stwierdzenie "że za 6 tysięcy to tylko złodziej lub idiota". Ale to "miękkie podbrzusze" to czytelnicy brukowców w stylu "Faktu" i "Super Expressu" z utrwaloną wizją polityków we włosienicach i z połatanymi butami. I ich ta pozorna pazerność władzy boli.

  Z realnych tragedii starszy Solarisa sprzedają. To dla mnie 300x większy wkurw niż Ujazdowski bo rozumiem powody i żałuję że nie ma polskiego kupca. Co do ujazdowskiego to trzeba będzie potraktować I turę jak prawybory. Nie znam Wrocławia, Schetyna zna jest "stamtąd" może to więc nie jest taki głupi pomysł?

 • starszy58

  Nie idzie o Ujazdowskiego. Idzie o arogancję. Zapomniał o Stargardzie? A realnych tragedii do wyboru, do koloru. Właśnie nabrzmiewa katastrofa stoczniowa.

 • nudniejszy

  Jeżeli chodzi o "realne tragedie"... słyszałem niedawno w Tok FM (bez konkretnych przykładów, i nie wiem jak często to się zdarza, ale wierzę że często, bo skądś się te więcej pieniędzy z VAT-u bierze), jak wygląda to tzw. uszczelnianie VAT-u: Urzędy interpretują przepisy skarbowe w najmniej korzystny dla przedsiębiorców sposób, i każą spłacać kilka lat wstecz. I jeżeli firma nie ma zapasowych środków, to ma problem.

  Małe firmy zniszczyć, duże upaństwowić, jak się doda centralizację i likwidację trójpodziału władzy, to widać w jakim kierunku to zmierza. Ale wciąż wierzę że rząd jest bardziej nieudolny niż opozycja, i że po następnych wyborach w najgorszym razie dojdzie do koalicji PiS-Kukiz, która szybko się rozleci.

 • marchewa79

  @starszy
  Co do ujazdowskiego przedstawię wersję cyniczną którą łatwo najbliższe pół roku zweryfikuje. Otóż Ujazdowski jest bramą do utrzymania władzy w... sejmikach. Schetyna potrzebuje "pomostu" dla części działaczy PiSu podobnego do tego jaki swego czasu robił Gowin w drugą stronę. Ale aby Ujazdowski przybił majteczki do masztu potrzeba jakiegoś spektakularnego gestu z jego strony stąd Wrocław miasto którego PO i tak nie miała. Dla Nowoczesnej to zaskoczenie daje możliwość "plausible deniability". A Ujazdowski jako zalążek ewakuacji dla tych którzy nazbyt są przywiązani do sutanny to nie jest zły pomysł. Jak N. dobrze rozegra karty to Wrocław jest wasz. Jak nie ma tam potencjału na liberalnego kandydata to Ujazdowski nie stanowi najgorszego wyboru.
  Tyle mojego wariantu który może stanowić jedynie pobożne życzenia.

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  Te problemy PiSu to kombinacja różnych czynników. Pierwszy to wiadomo - nagrody. Drugi to kretyński konflikt z Izraelem i USA. Trzeci - znowu zaczęli coś kombinować przy aborcji. Do tego, choć czort wie czy to przyczyna czy skutek, w PiSie zaczyna się rozprężenie. Co który dorwie się do mikrofonu to większe głupoty gada, nikt tego nie kontroluje, Kaczyński gdzieś znikł. Tu mamy chyba efekt rekonstrukcji rządu, choć problemem PiSu nie jest, jak starszy przypuszczał, bunt elektoratu (bo lud pisowski pokocha tych, których jego właściciele mu kochać karzą), a bunt działaczy, którzy nie po to przecież do koryta szli, żeby teraz ustępować miejsca jakimś nuworyszom.

  Co do Wrocławia, to chyba pozostaje powtórka sprawdzonego patentu - N dogaduje się z SLD i wystawia kogoś, kto w kruchcie nie siedzi.

 • starszy58

  Ja jestem jak najbardziej za cynizmem, pod warunkiem, że jest racjonalny. A Schetyna to raczej tylko tani cwaniaczek. Do cynika mu brakuje deczko. Bo Ujazdowski przegra. Do tego zmarnuje efekt synergii, który we Wrocławiu się wytworzył. Wrocław to Dutkiewicz, Frasyniuk, Lempart, raczej nazwiska, niż formacje. Oni wszyscy pogodzili się z pierwszą kandydatką PO (nazwiska nie pamiętam), choć też była nienadzwyczajna. Nowy wybór blokowo kontestują. A PO zbiera w sieci hejt o epickim natężeniu. A Ujazdowski zbiera hejt pisowski. Zdrajcy w roli pomostów się nie sprawdzają.
  Ty Marchewa przyjmij wreszcie do wiadomości, że Schetyna to kula u nogi. Ma kiepskie pomysły, nie ma wyczucia i sukcesywnie traci centrum.

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  Centrum to chyba Schetyna nie traci, ale kulą u nogi jest. Po prostu tak samo jak Kaczyński "nie ma z kim przegrać". Czarzasty i Kosiniak-Kamysz to nie jest wysoko postawiona poprzeczka, a Lubnauer zagrożeniem nie jest, choć może się nim kiedyś okazać.
  Ujazdowski to oczywisty błąd. Brutalna prawda, którą sobie powinni w PO i reszcie realnej opozycji uświadomić to to, że ich elektorat to realnie centrolewica (w N już to wiedzą, w PSL jeszcze nie, w SLD wiedzieli zawsze). Żadne tam centroprawice, bo to zajął Duda i Kukiz. Ujazdowski to strzał w cohones, nowych zwolenników nie przyciągnie, dotychczasowych odstraszy. Przecież on nawet dla centrowców będzie niestrawny.

 • marchewa79

  @kmat
  "Brutalna prawda, którą sobie powinni w PO i reszcie realnej opozycji uświadomić to to, że ich elektorat to realnie centrolewica"

  Chciałbyś. Ja też bym chciał. Ale tak nie jest. Pokazały to choćby głosowania w Sejmie w.s. aborcji. "Katolicy deklaratywni" trzymają się mocno. Jestem w stanie uwierzyć w 10-15% aktywnych antyklerykałów do podziału na linii SLD/N/PO. Ale nie więcej.
  Polski elektorat to jednak póki co głównie centroprawica światopoglądowa (choć głównie deklaratywna) i gospodarczy pseudosocjaliści w nurcie który nazywam "kalizmem" na własny użytek (a Sienkiewicz jednak klasykiem jest).

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  @marchewa
  Czytaj uważnie :) Elektorat, nie posłowie. Dość jednoznacznie wynika to z badań CBOSu. I w realu też to widać. Bunt działaczy N, o którym pisał starszy i odpływ poparcia do SLD to widomy objaw.
  Oczywiście w każdej z czterech głównych partii opozycyjnych ta centrolewica wygląda inaczej, w N będzie raczej liberalna, w PSL socjalna, w PO i SLD coś pomiędzy.

 • Gość: [ale.sobie.konto.wymyslilem] *.static.ip.netia.com.pl

  Ktoś już zauważył w internecie, że całkiem niedawno Schetyna wyrzucał z klubu posłów PO głosujących przeciwko projektowi 'Ratujmy kobiety'. Ujazdowski, gdyby był wtedy członkiem PO, też raczej zagłosowałby przeciwko i zostałby wyrzucony. A dziś Schetyna wystawia go jako kandydata PO... Zaczyna mi to przypominać czasy kiedy twarzą Unii Wolności został Balcerowicz zaraz po tym jak kandydatem na prezydenta z ramienia tejże partii był Jacek Kuroń...

 • marchewa79

  @a.s.k.w.
  To akurat da się łatwo zracjonalizować. Po prostu Schetyna wyrzucał posłów głosujących nie przeciwko projektowi ale przeciwko skierowaniu go do dalszych prac w komisji (standardy demokratyczne i takie tam). Ujazdowski jest częścią zupełnie innej gry.

 • Gość: [ale.sobie.konto.wymyslilem] 212.33.88.*

  Marchewa, zwolennik PiSu da sobie radę 'zracjonalizować' wszystkie posunięcia Prezesa, Ty zrobisz to samo z wszystkimi (p)osunięciami PO... ;-)

 • Gość: [kmat] *.dynamic.dsl.as9105.com

  A wrocławskie .N i SLD marnują szansę powtórki ze Stargardu. Skończy się pewnie na dwoch pisowcach w drugiej turze.

 • marchewa79

  @a.s.k.w.
  Tak naprawdę g. wiem o Wrocławiu i tamtejszej sytuacji. Nie mieszkam, nie znam problemów. Pewnie że IMHO lepszy byłby lokalny kandydat w typie Dudkiewicza bis. Ale taki los dużych tortów że przyciągają wielkie gzy.
  Co do Schetyny to jak ten popłynie to mi starszy wytknie to racjonalizowanie, oj wytknie. Ale S. broni to że on rzeczywiście jest z Wrocławia i zna realia. Dużo ciekawiej może być w Gdańsku gdzie Adamowicz ma duuużo brudu za uszami i cóż z tego jak prezydentem jest niezłym. A PO wie że postawienie na niego to długofalowo samobój. No i mają problem.

 • Gość: [Naz] *.centertel.pl

  Z tego co widziałem U. Jest 1 w sondażu na nazwiska. Reszta jest rozsypana pomiędzy różnych kandydatów i jako jedyny na starcie pokonuje kandydatkę PiS. Dudkiewicz nie startuje a jego kandydat na razie ma poniżej 10. U. Jest znany, to może być dobra kandydatura a poprzednia kandydatka po niestety się całkowicie położyła "nie wiedziałam, Że mój głos się liczył.". Agora SA i lewica postawiła mocno na zwarcie i hejtuja U. Jako homofoba.

Dodaj komentarz

© Zoon Politikon
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci