Menu

Zoon Politikon

Czyli o polityce przede wszystkim choć nie tylko....

Wpisy otagowane : Warszawa

Reduta warszawska

marchewa79
     Kluczową kwestia dla polityki jest coś, co amerykanie nazywają momentum a co dla potrzeb niniejszej notki przetłumaczę, jako rozpęd (dla purystów tak znaczenie dosłowne tego terminu to "pęd" i jest to termin z zakresu fizyki, ale nie o fizyce tutaj mowa). Otóż poparcie w polityce jest zbierane w dużej mierze podobnie do toczącej się śniegowej kuli, która karmi się kolejnymi porażkami przeciwników. Jedynym sposobem na zatrzymanie takiego procesu jest wygranie kluczowego starcia. Nie ma gwarancji, ale jest szansa na odwrócenie trendu.

     PO wpadło (z własnej winy) w kaskadę wydarzeń znaczone kolejnymi porażkami w Elblągu, Rybniku etc.. Beneficjentem słabości partii rządzącej stała się partia opozycyjna. Ale ten "sukces" nie jest póki, co sukcesem trwałym a opiera się głównie na neutralizacji wyborców PO (nie idą na wybory) a nie ich pozyskiwaniu, (co w wypadku Prezesa można by zaliczyć raczej w poczet cudów). Przestał działać PiSowski straszak, spadł wzrost PKB, wzrosło bezrobocie. Wszystko składa się razem i generuje wspomniany już rozpęd PiS.

     No i jest tez Warszawa. Miasto specyficzne. Już raz stało się trampoliną do prezydentury kraju. Na co dzień podzielone miedzy element słoikowo/napływowy i rdzenny jest, jeśli wierzyć wynikom wyborów parlamentarnych, bardzo liberalne w poglądach i pragmatyczne w zarachowaniach. Po Lechu Kaczyńskim prezydenturę objęła Hanna Gronkiewicz -Waltz . Ruszyła inwestycje odnowiła miasto i… ugrzęzła.  Skala niemocy jest wypadkową:  jakości lokalnych struktur własnej partii (kiepskie i przeżarte układami), zmęczenia "miastem w budowie", błędów w zarządzaniu (śmieci, podwyżki komunikacyjne) i wielu innych rzeczy. Ale najważniejszy jest chyba rosnący introwertyzm Pani Prezydent, która z ratusza usiłuje zrobić drugie NBP. Jak porównuję styl sprawowania władzy z podobnie umoczonymi w różne sprawki prezydentami Krakowa, Poznania czy Gdańska to jednak widać, że oni są samorządowcami a HGW oddelegowanym "na odcinek" partyjnym urzędnikiem.

     Warszawa stanowi jednak dobre miejsce do odwrócenia trendu. Tu rzeczywiście PO może w referendum zaktywizować na nowo milcząca większość. Warunkiem będzie aktywne przyjęcie referendum, jako wyzwania i brak próby ucieczki w zaniżanie frekwencji, bo to może się nie udać. Pole walki jest obiecujące, znakomicie pokazując przewagi polityki pragmatycznej nad symboliczną.  A PO nie jest taka słaba jak się może wydawać. Dodatkowo Premier nie ma daleko i może aktywnie włączyć się w kampanię.
 
     Tylko czy wszystkim zainteresowanym będzie się chciało?

Czasami PiS kopie celnie

marchewa79
warsaw_coat_of_arms     Na stronie PiS znalazłem ciekawy tekst jednego z warszawskich radnych. Moje szczególne zainteresowanie wzbudził następujący fragment.:

     W najnowszej edycji rankingu miast europejskich European Cities Monitor który opublikowała w minionym tygodniu firma doradcza Cushman & Wakefield w kategorii „jakość życia mieszkańców” spośród 36 badanych miast Warszawa uplasowała się na… 35 miejscu, wyprzedzając tylko Moskwę. To najlepsze podsumowanie dobiegającej końca kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz jako Prezydenta Warszawy.

     Ranking mnie zaintrygował postanowiłem, więc prześledzić jak radziła sobie w nim Warszawa. I nie są to dobre wiadomości dla Pani Prezydent Waltz, bardzo dobre natomiast dla ś.p. Lecha Kaczyńskiego.

     Poniżej zestawienie zajmowanych miejsc od 2001 wraz z uzyskiwaną punktacją, co do zasady im bliżej 1 tym lepiej.Opracowanie własne. Rankingi można łatwo znaleźć w sieci..

RokPozycjaWynikPrezydent

.

200127
Paweł Piskorski

.

2002260,05Paweł Piskorski/Wojciech Kozak/Lech Kaczyński

.

2003220,07Lech Kaczyński

.

2004200,09Lech Kaczyński

.

2005200,09Lech Kaczyński

.

2006180,09Lech Kaczyński/Mirosław Kochalski

.

2007190,09Mirosław Kochalski/Kazimierz Marcinkiewicz/Hanna Gronkiewicz-Walc

.

2008240,07Hanna Gronkiewicz-Walc

.

2009230,06Hanna Gronkiewicz-Walc

.

2010240,06Hanna Gronkiewicz-Walc

     Jak widać nie wszystko w Warszawie jest super i nie zawsze ludzie PiS wypisują bzdury. Pan radny Tomasz Zdzikot dostaje ode mnie wyróżnienie za jakość argumentacji.

© Zoon Politikon
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci