Menu

Zoon Politikon

Czyli o polityce przede wszystkim choć nie tylko....

Wpisy otagowane : prokuratura

Prokurator IPN - zawód marzeń

marchewa79
     To ze IPN to instytucja “ciekawa” wie chyba każdy. Jedno z najcieplejszych w Polsce zgromadzeń posad ludzi tyleż zainteresowanych poznaniem historii, co opowiadaniem jej po swojemu. Od czasu do czasu nawet powstanie w IPN coś ciekawego tak jak podczas upadku meteorytów czasami giną ludzie. Ale wiadomo, że szanse są nikłe.

     Ale ku mojemu zdziwieniu okazuje się, że jest nawet w IPN komórka szczególnie wyróżniona. Otóż IPN ma własnych prokuratorów. Oddziałek wcale liczny, znakomicie opłacany i co tu dużo mówić nieprzemęczający się zanadto. Sprawy, którymi się zajmują mają ponad pół wieku, większość zainteresowanych nie żyje ew. można kogoś ekshumować. A kasa leci.

     Sytuacja ta irytuje nieco resztę prokuratorów, którzy za te same niemałe pieniądze muszą jednak użerać się ze zwłokami w o wiele “świeższym” stanie i z większą ilością spraw i ludzi. Ot ludzka zazdrość. I prokurator krajowy usiłuje coś z tym zrobić. I co gorsza może mu się to udać

     A ponieważ świętej krowy ruszać nie wolno lada chwila wytoczone zostaną najcięższe działa narodowej hańby i zdrady.  Tak jak w prokuraturze wojskowej spodziewam się spektakularnych prób samobójczych , choć z racji niższej kultury obchodzenia się z bronią radził bym raczej tradycyjny symboliczny postrzał w stopę zwany w Forreście Gumpie “raną za milion dolarów” (na marginesie ponoć nasz niedoszły wojskowy samobójca przeszedł na emeryturę w kwocie 6 tyś. zł, co wywołało niemałe zdziwienie u ex prezydentów RP otrzymujących ledwie 4 tyś.) . I kraj się kręci.

     <populizm mode ON>A my się przejmujemy tym ze na jakieś chemioterapie nie starcza. Grunt żeby na IPN starczyło. <populizm mode OFF>

Polskie sądy i prokuratorzy – bezmiar niesprawiedliwości.

marchewa79
     Fajne mamy sądy. I fajnych prokuratorów. Mogą niemal wszystko niczym kasta żyjąca poza zasięgiem normalnych zasad. A ich kompetencje? Facet kupuje na Allegro używając kup teraz ciągnik wystawiony za kilkadziesiąt złotych. Nieźle trafił pomyślicie. Ale nie prokurator i sędzia z Tucholi. Zarzut: wykorzystanie błędu. 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Kandydat na prezydenta Wałbrzych kupił kilkaset głosów. Wygrał różnicą nieco ponad 300. Nie było nieprawidłowości, wybory są OK. Policjant z drogówki w Toruniu zatrzymał mamę Pani Prokurator. Prokuratura w dowód wdzięczności za nienaganna służbę zamknęła go w areszcie.  Taki lajf. Pokazanie że z nami, bezmiarem sprawiedliwości lepiej nie zadzieraj. My osądzamy i oskarżamy. Prawo nie jest dla nas. Ono nas nie dotyczy.

     Współczuję ministrowi Kwiatkowskiemu. Czy z tymi ludźmi da się w ogóle pracować? Jak idąc do sądu można mieć jakąkolwiek pewność sprawiedliwego wyroku. I czy można czuć się bezpiecznie będąc w jakimkolwiek sporze z ludźmi aparatu skoro maja oni siły i środki by realnie zniszczyć komuś życie. Dużo mówimy o władzy i samowoli urzędników, o władzy i samowoli aparatu ścigania i karania oraz  jego niekiedy przerażającej niekompetencji mówimy o wiele za rzadko.

© Zoon Politikon
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci